Microsoft w ostatnim czasie przechodzi wiele zmian. Najpierw zmiana nazwy pakietu Office na Microsoft 365, potem dodanie sztucznej inteligencji, aż po wprowadzenie tak małych i subtelnych zmian jaką jest zmiana czcionki. Zatem nie pozostaje nam nic innego niż przywitanie następcy Calibri, czyli czcionki o nazwie Aptos.

16 lat na straży domyślych ustawień

Calibri był znami przez ponad 16 lat. Początki jego kariery zaczęły się w wydaniu pakietu Office z 2007 roku. Zastąpił wtedy czcionkę Time New Roman. Z ciekawostek można dodać, że czcionka Calibri, stałą się kluczowym dowodem w śledztwie korupcyjnym dotyczącym premiera Pakistanu w 2017 roku.

Mimo to, że była to domyślna czcionka od 2007 roku, to byli tacy co z niej w ogóle nie korzystali. Przykładem idealnym jest Departament Stanu USA. Od 2004 roku był tam przykaz, że mają używać we wszystkich dokumentach czcionki Time New Roman, a teraz kiedy Microsoft prezentuje nową czcionkę i ogłasza, że stanie się ona domyślną w naszych dokumentach, Departament Stanu USA decyduje się na zmianę czcionki na Calibri.

Patrząc w jakim tępie zachodzą tam zmiany, to dopiero kolejne pokolenia, które będą tam pracowały, to może zobaczą „zmianę”.

Steve Matteson – ojciec (nie)wielkiej zmiany

Microsoft od dawna przymierzał się do zmiany czcionki w pakiecie Office. Na białym koniu ukazał się im Steve Matteson, człowiek, który jest wiodącym projektantem czcionek. Dzięki niemu obecnie w naszych systemach operacyjnych Windows możemy spoglądać na czcionkę o nazwie Segoe. Za czasów Windows Vista, Microsoft zaczął licencjonować tą czcionkę i jest ona z nami do dzisiaj w systemie operacyjnym Windows 11.

Gigant z Redmond, przymierzając się do zmiany czcionki zamówił ich pięć: Bierstadt, Grandview, Seaford, Skeena, oraz Tenorite. Wybór padł na pierwszą opcję, lecz wprowadzono do niej pewnie modyfikacje i tak powstała czcionka Aptos.

Na taka zmianę musieliśmy poczekać kilka lat od czasu zamówienia tych czcionek. Najpierw musiały zostać przeprowadzone obszerne testy oraz trzeba było wsłuchać się w opinie.

Helvetica, to ty? Czyli krótko o samym designie

Aptos jest czcionką bezszeryfową, zbliżoną wyglądem do dobrze nam znanej czcionki Helvetica. Na zmodyfikowanej czcionce Helvetica działało też Apple wprowadzając jej nazwę do swojej modyfikacji: San Francisco, a jej początek sięgał 2015 roku kiedy wypuszczono iOS 9 oraz OS X 10.11

W Aptos aby tak bardzo nie upodabniać się do czcionki Helvetica, Steve Matteson wprowadził wyraźnie odcięte przy zakończenu kresek a same końcówki są proste. Helvetica była też inspiracją dla Mattesona przy tworzeniu czcionki Arial.

Zmiany, zmiany! Ale kiedy?

Microsoft nie podał jeszcze daty zmiany czcionki. Jest natomiast szansa, że zobaczymy to w przeciągu kilku miesięcy, wraz z jesienną aktualizacją Windowsa 11

UDOSTĘPNIJ

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ