Sąd apelacyjny odrzuca ostatnią próbę FTC polegającą na zatrzymania zakupu firmy Activision Blizzard przez Microsoft.

Federalnej Komisji Handlu nie powiodła się ostatnia próba zahamowania wartego 68,7 miliarda dolarów zakupu Activision Blizzard przez Microsoft. Dziewiąty Okręgowy Sąd Apelacyjny odmówił przyznania agencji nadzwyczajnego zawieszenia orzeczenia, które pozwala na kontynuowanie transakcji w USA, pozostawiając brytyjski organ regulacyjny jako główną przeszkodę.
W zeszłym miesiącu wprowadzono blokadę, aby uniemożliwić Microsoftowi i Activision Blizzard sfinalizowanie przejęcia, dopóki sędzia Jacqueline Scott Corley nie wyda orzeczenia w sprawie wniosku FTC o wydanie wstępnego nakazu sądowego.

Kiedy Corley odrzuciła wniosek FTC o wydanie nakazu w tym tygodniu, orzekła, że agencja ma czas do godziny 23:59, 14 lipca na uzyskanie nadzwyczajnego zawieszenia od sądu apelacyjnego. Ponieważ tak się nie stało, Microsoft i Activision mogą teraz sfinalizować transakcję już we wtorek.

„Doceniamy szybką reakcję Dziewiątego Okręgu, który odrzucił wniosek FTC o dalsze opóźnienie transakcji z Activision” – napisał na Twitterze prezes i wiceprzewodniczący Microsoftu Brad Smith. „To przybliża nas o kolejny krok do mety w tym maratonie globalnych przeglądów regulacyjnych”.

W swoim orzeczeniu w sprawie nakazu Corley ustalił, że FTC nie udowodniła swoich twierdzeń, że fuzja zaszkodzi konsumentom. FTC poinformowała w środę, że odwoła się od decyzji Corley. W czwartek zwróciła się do sądu rejonowego, który wydał wstępny nakaz, o zablokowanie fuzji do czasu rozpatrzenia odwołania. Kilka godzin później Corley odrzucił ten wniosek.

W grudniu FTC wniosła pozew o zablokowanie transakcji na tej podstawie, że zaszkodzi ona konkurencji. Rozprawa administracyjna została wyznaczona na początek sierpnia. Agencja domagała się wstępnego nakazu, aby uniemożliwić firmom zamknięcie fuzji do czasu przeprowadzenia procesu antymonopolowego. Termin fuzji upływa jednak 18 lipca.

Brytyjski organ regulacyjny na straży porządku

Microsoft i Activision Blizzard są przekonane, że uda im się sfinalizować transakcję do wtorku. Akcje Activision zostaną usunięte z indeksu Nasdaq-100 przed otwarciem giełdy w poniedziałek, więc firmy mogą ostatecznie sfinalizować transakcję w tym czasie.

Jeśli nie uda im się tego zrobić przed upływem terminu, będą musieli renegocjować warunki lub zgodzić się na przedłużenie harmonogramu. W przeciwnym razie Activision może odejść z opłatą za zerwanie umowy w wysokości 3 miliardów dolarów od Microsoftu w kieszeni. W tym momencie wydaje się to mało prawdopodobne, ponieważ obie firmy chcą połączyć siły.

Microsoft i Activision muszą jeszcze rozwiązać kwestie z brytyjskim organem regulacyjnym, który zablokował transakcję z powodu obaw związanych z grami w chmurze. Microsoft odwołał się od tej decyzji, ale firmy i Urząd ds. Konkurencji i Rynków zgodziły się wstrzymać walkę prawną. Trybunał Apelacyjny ds. Konkurencji (CAT), który rozpatruje odwołania od decyzji CMA, zdecyduje 17 lipca, czy ta przerwa wejdzie w życie.

CMA powiedział, że Microsoft i Activision mogą zrestrukturyzować umowę, ale ostrzegł, że taki ruch może wywołać nowe dochodzenie w sprawie fuzji. Organ regulacyjny przedłużył termin podjęcia decyzji do końca sierpnia, aby mieć więcej czasu na zapoznanie się ze „szczegółami i złożonym wnioskiem” złożonym przez Microsoft. CMA stwierdziło jednak, że jego celem jest jak najszybsze zakończenie sprawy. Raporty sugerowały, że Microsoft może sprzedać niektóre prawa do gier w chmurze w Wielkiej Brytanii, aby sfinalizować transakcję.

UDOSTĘPNIJ

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ