W Apple przygotowania do komercyjnej sprzedaży gogli rozszerzonej rzeczywistości Apple Vision Pro idą pełną parą. Planowo sprzedaż powinna ruszyć na początku 2024 roku, już teraz jednak wysyłane są deweloperskie zestawy do wybranych producentów i deweloperów aplikacji, którzy zakwalifikowali się do programu.

Przestrzenny komputer od Apple

Podczas niedawnej konferencji Apple WWDC 2023 firma Tima Cooka zaprezentowała nowe urządzenie – google Apple Vision Pro. Początkowo w kuluarach mówiło się o urządzeniu, które miało obok Meta Quest służyć do poruszania się po metaversie. Apple przedstawiło jednak swoje nowe urządzenie jako nową erę komputerów – Spatial Computing czyli zupełnie nowy sposób na korzystanie z komputera – w sposób przestrzenny.

I tak po założeniu gogli na głowę, widzimy swój pokój czy otoczenie w jakim się znajdujemy, a przed nami wyświetla się zawieszony w powietrzu interfejs. Możemy otworzyć aplikację, zacząć na niej pracować, włączyć się na spotkanie online i poczuć się jakbyśmy siedzieli wśród kolegów i koleżanek z pracy albo za pomocą znanej z Apple Watch koronki zmienić nasz pokój w przyjemniejsze otoczenie, w pełni wyświetlając wirtualny obraz na przykład nadmorskiej plaży.

Apple Vision Pro – deweloperzy do boju

Firma ogłosiła właśnie, że uruchamia program wypożyczania wybranym deweloperom zestawów Apple Vision Pro, aby Ci mogli rozpocząć prace nad aplikacjami dedykowanymi nowemu interfejsowi. Aby móc otrzymać zestaw, programiści muszą być zatwierdzonym posiadaczem konta w programie Apple Developer Program, wypełnić odpowiedni wniosek,. w którym podają między innymi informacje o swoich umiejętnościach programistycznych, liście deweloperów w zespole, udostępnić listę istniejących aplikacji i przede wszystkim zaakceptować regulamin.

Apple zastrzega sobie prawo do wglądu w listę pracowników upoważnionych do pracy z zestawem deweloperskim. Surowo zabronione jest pokazywanie i testowanie Vision Pro przez rodziny, przyjaciół, współlokatorów czy innych pracowników. Zabronione jest również publiczne omawianie projektów związanych z Apple Vision Pro czy samego urządzenia.

Wsparcie i warsztaty dla deweloperów

Apple zapewnia deweloperom wybranym do programu wsparcie w postaci konfiguracji i użytkowania Apple Vision Pro. Wraz z wprowadzeniem zestawu dla developerów ogłoszono także, że w Cupertino, Monachium, Szanghaju, Londynie, Singapurze i Tokio odbęda się laboratoria deweloperskie Vision Pro, na które można już wysłać zgłoszenie. Apple opublikowało także listę kontrolną zgodności, na podstawie której sprawdzane będzie czy aplikacje są gotowe na visionOS – czyli system kontrolujący Apple Vision Pro.
W momencie premiery visionOS będzie zawierał aplikacje Unity działające natywnie na Vision Pro, między innymi Adobe Lightroom, Microsoft Teams oraz Office, Neflix, WebEx od Cisko, Zoom itp.

UDOSTĘPNIJ

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ